AGC podpořilo studenty ČVUT na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013

01-09-2014

3. října začala v Kalifornii mezinárodní studentská soutěž Solar Decathlon 2013. Solární dům AIR HOUSE, který postavil tým studentů ČVUT, se spolu s dalšími 18 domy utkal v solárním desetiboji. Svou roli v tomto projektu sehrálo také AGC.   

Solar Decathlon je nejprestižnější soutěž ve stavbě ekologických solárních domů na světě. Pořádá ji americké ministerstvo energetiky (U.S. Department of Energy) a americká Národní laboratoř pro obnovitelné energie (NREL) a jejím cílem je podpora rozvoje udržitelné a inovativní architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Univerzitní týmy z celého světa mají za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární rodinný dům.

Tým ČVUT, čítající 26 studentů, se po dvouleté přípravě zúčastnil 6. ročníku této soutěže jako vůbec první tým z České republiky. Se svým konceptem AIR HOUSE se probojoval do finále jako jeden ze dvou evropských týmů. Soutěže se nakonec zúčastnilo na 400 studentů z 15 amerických týmů, 2 kanadských a 2 evropských (českého a rakouského).

Všech 19 soutěžních staveb vzniklo nejprve na půdě univerzit, hotové domy se potom představily veřejnosti během dvoutýdenní přehlídky v Kalifornii. Zatímco americké týmy sestavovali své domy z několika již téměř hotových modulů, české studenty čekala montáž domu od podlahy po poslední vrut, a to během necelých devíti dní.

V solárním městečku v Orange County Great Park proběhla řada prohlídek pro veřejnost, tým plnil soutěžní úkoly a dům posuzovaly různé odborné poroty. Všechny stavby byly hodnoceny v 10 disciplínách, každá byla oceněna maximálně 100 body. Vítězem se stal tým, který dosáhl nejvyššího bodového součtu. Po skončení soutěže měl tým ČVUT pět dní na demontáž a přípravu domu na bezpečnou cestu zpátky do Čech.

Oficiální výsledky soutěže byly oznámeny 12. října a hned po jejich vyhlášení bylo jasné, že všechno to vynaložené úsilí studentů stálo za to: český tým ČVUT se umístil na 1. místě v kategorii Architektura, 1. místo získal za Energetickou bilanci, 2. místo za Techniku a 3.místo za Atraktivitu pro trh, Komfort a Teplou vodu. V celkovém hodnocení pak získali čeští studenti bronzovou medaili.

AIR HOUSE je energeticky soběstačný experimentální dům. Vyznačuje se nízkou spotřebou materiálu, vody a energie. Veškerou energii pro potřeby domácnosti i pro zajištění optimálního vnitřního klimatu získává ze slunečního záření. Spotřebu energie minimalizuje kombinace pasivních (geometrická charakteristika, orientace ke světovým stranám, velikost a rozměry okenních otvorů, izolace) a aktivních prvků (fotovoltaické panely, sluneční kolektory, úsporné spotřebiče, inteligentní ovládání).

AIR HOUSE má rozměry asi 13 x 13 m a užitnou plochou 55 m2. Je celý ze dřeva a jeho součástí je i velká terasa se zastřešenou pergolou. Celá jedna strana domu vedoucí na terasu je prosklená, vnitřek domu tvoří jedna velká obytná místnost s kuchyní, za níž je koupelna. Na terase je pak zabudovaná také malá letní kuchyně, zvenčí je přístup i do technické místnosti a malého kumbálu na kola. „Dům je navržen jako chata pro ekologicky smýšlející lidi na vrcholu produktivního věku, která může v důchodu sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení. Inspirací je česká tradice chatařství a chalupářství,\" uvedli autoři. Doufají, že by projekt mohl v budoucnu zaujmout nějakou firmu, která by jej začala vyrábět v rámci běžné produkce.

Na výrobě  a dodávkách se podílelo několik firem. Dodavatelem skleněných výplní v celé stavbě byla společnost AGC Flat Glass Czech. Velké prosklené plochy (21 m2) osazené  izolačním zasklením Thermobel EnergyNT, které zajišťuje optimální tepelné zisky ze slunce jako přírodního zdroje energie, poskytují vysoký světelný komfort uvnitř domu. V interiéru domu AIR HOUSE jsou instalovány celoskleněné dveře z vrstveného bezpečnostního skla Stratobel® s čirou či matovou fólií, které dotváří moderní a luxusní dojem z celé stavby.

Hlavní vizí domů budoucnosti je minimální dopad na životní prostředí, a to v souvislosti s celým životním cyklem budovy včetně výstavby, provozu i demolice. Společnost AGC Flat Glass Czech, jejíž koncepce „Going Green“ vyzývá k aktivním environmentálním přístupům, se v tomto případě rozhodla přispět k podpoře české architektury a inženýrství ve světě. A AIR HOUSE? Ten by se měl zabydlet v nově vznikajícím Univerzitním centru energeticky efektivních budov v Kladně, kde bude sloužit pro výzkumné účely.

Zpět na přehled
Informace o výrobcíchKontaktujte násZeptejte se nás

LATEST NEWS